Co robić z dzieckiem w wakacje?
Wakacje to czas intensywnych zabaw na dworze, poszukiwania ciekawych rzeczy do zrobienia z dzieckiem minimalnym kosztem. Takie proste, ale ciekawe, zbliżające nas z dzieckiem zabawy, które sprawią radość całej rodzinie.
- Kolorowe kręgle z butelek – pora się ruszyć! Puste butelki, trochę farby, piasku i piłka. Gramy w kręgle!
- Balony wodne – będzie upał, będą balony! Istna bitwa na wodne pociski!
- Malowanie stopami – bose stopy, trochę farby i papier lub folia. To będą dopiero dzieła sztuki!
- Zbieranie kamyków – zbieranie ciekawych okazów, piorunów i innych kamiennych, a następnie wystawa swojej kolekcji.
- Suszenie kwiatów – kwitną różne kwiaty, lawendy również. Pora zebrać co nieco i zachować zapach lata w suszonych kwiatach.
Zabawa dla dzieci z kredą i rysunkami
Jeśli szukasz zabawy, która zajmie Twoje dziecko na długi czas, ta jest idealna. Przy okazji rozwinie jego wyobraźnię, a być może pozwoli też odkryć nowy talent. Jest też banalnie prosta w organizacji. Wystarczy chodnik i kolorowa kreda. Dzięki niej stworzycie wspaniałe rysunki, które ozdobią podwórko. Poświęćcie na to kilka chwil, a zaraz z pewnością dołączy do was niejeden kolega i koleżanka. Pamiętaj, że zainteresowanie dziecka kredą i rysunkami nie będzie trudne, jeśli i ty zdołasz się zaangażować. Głośno chwal pojawiające się rysunki, dziw się fantazyjnym kształtom i zaproś dziecko do ukończenia jednego ze swoich szkiców. Najważniejsza jest interakcja i poczucie, że robi się coś wspólnie. Jeśli maluchowi spodoba się taka forma aktywności, następnym razem być może chwyci kredę samodzielnie!
Zabawa ruchowa dla dzieci idealne na lato - wykop skarb!
Które dziecko nie lubi przygód i tajemnic? A może by tak zmienić się na jeden dzień w poszukiwaczy skarbu? Wystarczy narysować mapę ogrodu, parku lub podwórka i ukryć wskazówki i zadania, które doprowadzą małego odkrywcę do skarbu. W zależności od wieku dziecka skarbem może być paczka słodyczy, nieduża zabawka Żeby było jeszcze ciekawiej spakujcie plecak z prowiantem i zróbcie piknik, przecież nawet Indiana Jones musi zrobić czasem przerwę na kanapkę
Gra dla kilkulatków - zabawa w kolory
Jedną z ciekawszych zabaw dla dzieci jest gra w kolory. Wybierzcie się wspólnie na podwórko. Ty, jako rodzic, będziesz przydzielać różne barwy dzieciom - zawodnikom biorącym udział w grze. Każdy uczestnik otrzymuje jeden kolor. Jego zadaniem jest zgromadzenie jak największej liczby przedmiotów w barwie zgodnej z przydzieloną. Mogą to być zabawki, narzędzia i wszelkie inne niewielkie obiekty, jakich pełno na każdym podwórku.
Gra edukacyjna dla najmłodszych i obiad w jednym - czas na piknik!
Nie ma przyjemniejszej formy spędzania czasu na powietrzu niż rodzinny piknik. Można go traktować zarówno jako formę relaksu jak i prawdziwą zabawę, w którą zaangażujesz dzieci. Niech partycypują w przygotowywaniu koszyka - narysuj im (lub napisz) na karteczce listę rzeczy, które mają się w koszu znaleźć. W ten sposób dzieci poczują się ważne i docenione, mogąc uczestniczyć w tak istotnej fazie planowania wycieczki. Zainteresuj je również procesem przygotowywania jedzenia - niech umyją owoce, przygotują pojemniczki, skompletują sztućce dla każdego członka rodziny. A na sam piknik zabierzcie koc (koniecznie!) oraz fantazyjne nakrycia głowy. Niech każdy poczuje się wyjątkowo wytwornie podczas posiłku. Oczywiście nie trzeba jechać za miasto, aby piknik się udał. Równie dobrze kocyk można rozłożyć w przydomowym ogródku, podwórku lub parku.
A co kiedy pada deszcz?
Każde dziecko może być małym twórcą, wystarczy zapewnić mu dostęp do odpowiednich materiałów, które pozwolą mu rozwinąć skrzydła. Zobacz pomysły na artystyczne zabawy na deszczowe dni.
Duży format
Rysunek dowolny na dużym formacie. Wystarczy bristol, karton czy pudło po zakupie telewizora. Technika dowolna: kredki, farby, plastelina, flamastry. Możecie nadać temat waszym malowidłom albo malować abstrakcyjne kształty. Popuśćcie wodze fantazji!
Kasza czy ryż
Pokazujemy dziecku różne produkty spożywcze, które można znaleźć w każdej kuchni. Kasza, ryż, bułka tarta, mąka, cukier, sól, makaron, kuskus, itd. Dzieci mogą ich dotknąć, zobaczyć jakie są sypkie, czy są ciężkie, itp. Niech porównują ze sobą konsystencję i kolory. Możecie potem coś wspólnie z tych produktów ugotować. Dziecko zobaczy, jak kasza czy ryż zmieniają się w procesie gotowania.
Kręgle na opak
Dzieci układają kręgle w różne kształty (najpierw koło, potem wzdłuż, kwadrat). Następnie mają za zadanie chodzić między kręglami, starając się ich nie przewrócić. To wymaga skupienia i uwagi, ale pozwoli na ćwiczenie koncentracji.
Ciepło zimno
Chowamy jakiś przedmiot wcześniej wspólnie ustalony z dzieckiem. Dziecko szuka go słuchając podpowiedzi. Mówcie o lokalizacji przedmiotu tylko w kategoriach opisu ciepło – zimno. Im dziecko jest bliżej przedmiotu tym jest cieplej, im dalej – tym zimniej.
Orkiestra
Garnki, puszki, pokrywki, napięty sznurek, tuba z kartonu, pałeczki, plastikowa butelka. Dajcie dziecku przedmiot i pokażcie, że można na nim grać. Potem zmiana przedmiotów. Stwórzcie wspólną, rodzinną orkiestrę. Ma być głośno!
Woreczek czarodzieja
Znajdźcie wspólnie kilka przedmiotów (np. piłeczka, lalka, klocek, kocyk) i schowajcie je do dużego worka. Dzieci wkładają rękę do worka nie patrząc, co jest w środku i próbują za pomocą dotyku rozpoznać, co to może być.
Tor przeszkód
Połóżcie na podłodze zwinięty w węża koc, dalej poduszkę, kręgle (jeden co pół metra), tunel (możecie go zrobić z krzeseł przykrytych prześcieradłem), a na końcu rozłóżcie skakankę. Powstanie w ten sposób tor przeszkód do przejścia zarówno przez dzieci, jak i przez was! Zadanie polega na tym, aby iść po kocu, przeskoczyć na poduszkę, mijać kręgle z prawej i lewej strony, przejść tunel i na końcu niczym po linie przejść po skakance. Bawcie się z dzieckiem – możecie dodatkowo wykonywać różne akrobacje, np. przechodzić tor na jednej nodze, albo w podskokach.
Opracowały: mgr Karolina Otrębska, mgr Dagmara Góralska